راهنمای نویسندگان

 

  راهنمای ثبت نام در نشریه علمی حسابداری دولتی    

 

  جهت ثبت نام در نشریه علمی حسابداری دولتی فرآیند زیر را دنبال کنید:

 

 1. انتخاب گزینه ثبت نام در سامانه از صفحه ورود به سامانه؛

 

 2. تکمیل اطلاعات مورد درخواست از قبیل نام، نام خانوادگی و غیره (تمامی فیلدهای ستاره دار)؛

 

  3. ذخیره اطلاعات؛

 

  4. ورود به سامانه با نام کاربری و پسورد ارسالی به ایمیل نویسنده

 

راهنمای تدوین مقاله دوفصلنامه حسابداری دولتی

 مقاله‌های ارسال‌شده پس از داوری تخصصی و در صورت تأیید هیئت تحریریه، به‌ چاپ می‌رسند. از کلیه اساتید و پژوهشگران گرامی که مقاله های خود را برای چاپ به این دو فصلنامه ارسال می کنند، تقاضا می شود در تنظیم مقاله به موارد زیر با دقت توجه فرمایند:

فایل‌های مورد نیاز برای ارسال مقالهنویسنده/گان محترم توجه بفرمایند که 6 فایل مجزا به شرح زیر ارسال نمایند. ارسال 6 فایل ذکر شده مورد تاکید می باشد.

 1. فایل اصل مقاله که باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • با برچسب «اصل مقاله» بارگذاری شود؛
 • فاقد هرگونه نام و نشانی از نویسنده/گان در داخل متن یا حتی در اسم فایل باشد؛
 • به ترتیب مشتمل بر عنوان مقاله، چکیده فارسی و انگلیسی در صفحه اول بصورت دو ستونه، کلیدواژه‌های فارسی و انگلیسی، متن مقاله (مطابق موارد مطرح شده) و فهرست منابع باشد.

2. فایل مشخصات نویسنده/گان که باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • صرفاً مشتمل بر عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی نویسنده/گان، به ترتیب اولویت، به فارسی و انگلیسی؛
 • مشخصات و سمت‌های معرف ایشان به همراه نشانی رایانامۀ آن‌ها به‌صورت پانوشت شده؛
 • مشخص شدن نویسندۀ مسئول با آوردن این عنوان (نویسنده مسئول) در انتهای مشخصات شخص مورد نظر و قبل از نشانی رایانامه، در پاورقی؛
 • تکرار عینی موارد سه‌گانۀ بالا در صفحۀ اول همین فایل ، به زبان انگلیسی  (ترجمۀ عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی نویسنده/گان به ترتیب اولویت، مشخصات و سمت‌های معرف ایشان، تعیین نویسنده مسئول، نشانی رایانامه 
 • در فایل مشخصات، به هیچ‌وجه، متن مقاله نمی‌آید و صرفاً موارد یادشده درج می‌شود.

 3. چکیده فارسی و انگلیسی در یک صفحه بصورت دو ستونه ( مطابق مقالات چاپ شده)

4. چکیدة گسترده انگلیسی( تنظیم چکیده مبسوط انگلیسی)

5. فرم تعهد نامه (در پایین صفحه قابل دسترسی است)

6. فرم تعارض (در پایین همین صفحه قابل دسترسی است)

 • چنانچه می خواهید کلیه مکاتبات با خود شما باشد  در قسمت ثبت مقاله نام خودتان را ستاره دار کنید و سپس در داخل فایل مشخصات نویسندگان، نویسندۀ مسئول را مشخص نمایید.

   شیوۀ نگارش مقاله

شیوۀ مورد نظر در نگارش و تنظیم مقالات «نشریات علمی» در این نشریه، در بعد کلی، به محتوا و ساختار آنها مربوط می‌شود. ازاین ‌رو، پیش از ارائه مقاله به نشریه، توصیه می‌شود حتماً نکات زیر در نگارش و تنظیم مقاله مورد نظر قرار گیرند:

  الف. محتوای مقاله:

 • ارتباط محتوای مقاله با زمینه موضوعی نشریه (حسابداری دولتی)؛ مقاله­ های ارسالی بایستی در محورهای (1)گزارشگری مالی در بخش عمومی(2) بودجه­ ریزی و ارزیابی عملکرد در بخش عمومی(3) مدیریت هزینه و فن­آوری اطلاعات در بخش عمومی(4) استانداردها و قوانین موضوعه در بخش عمومی و(5)  ارزیابی و نظارت و کنترل­های مالی در بخش عمومی ­باشد.
 • مقالات باید خلاقانه و همراه با نوآوری بوده، سهمی در پیشبرد علم در حوزۀ مختص خود ایفا کنند.
 • مقاله پیشتر برای هیچ یک از نشریات داخلی و خارجی ارسال و یا چاپ نشده باشد.

  ب. ساختار مقاله:

 • هر مقاله «علمی» دارای این ساختار کلی است: عنوان، چکیده فارسی و انگلیسی بصورت دو ستونه در صفحه اول، کلیدواژه‌ها، مقدمه، مبانی نظری و مرور  پیشینۀ پژوهش، روش‌شناسی پژوهش، تحلیل داده ها و آزمون فرضیه ها،  یافته‌های پژوهش، نتیجه‌گیری و بحث، منابع. در مورد هر یک از این بخش‌ها به صورت مجزا توضیحاتی ارائه می شود و این توضیحات در بندهای  زیر معرفی و تبیین می‌شوند:

تنظیمات کلی: محیط نرم‌افزاریWord 2007  به بالا و اندازه‌‌ صفحه A4 

 اندازه صفحه 22* 22سانتی متر و حاشیه از بالا 3 سانتی متر و از پایین، چپ و راست 2.5 سانتی متر می باشد. خط نوشتاری B Mitra  با اندازه 12 می باشد. خط نوشتاری سرتیترها B Mitra  بولد با اندازه 12 می باشد. خط نوشتاری جداول B Mitra  با سایز 11 می باشد. عناوین جداول باید با B Mitra  با سایز 12 بولد نوشته شود. همه جداول باید شماره داشته باشند به ترتیب و همچنین کلیه جداول باید مأخذ داشته باشند.

ارجاعهای درون متنی: به منظور ارجاع‌های درون متنی چه نویسنده داخلی و چه خارجی باشد باید به­ صورت فارسی نوشته و از روش APA (ای.پی.ای) استفاده شود؛ به این ترتیب که:

- نام خانوادگی (سال انتشار). چنانچه تعداد نویسندگان بیش از یک نفر بود از ویرگول (،) و چنانچه تعداد منابع مورد استناد بیش از یک عدد بود از نقطه ویرگول (؛) به منظور جداسازی استفاده شود. 

- هر منبعی که در متن مقاله به آن اشاره می­شود، باید اطلاعات کامل آن در فهرست منابع درج شود و به غیر از این منابع، منبع دیگری در فهرست منابع پایانی درج نشود.

 

 تعداد صفحات مقاله با‏ احتساب تمام اجزای آن نباید بیشتر از 22 صفحه باشد.

 

 لطفا حجم فایل ارسالی بیشتر از 5 مگا بایت نباشد.

 

ارسال فایلهای مرتبط: نویسندگان می بایست ابزار تحقیق مانند پرسشنامه و لیست نمونه و فایل اکسل داده ها را نیز به همراه فایل اصلی مقاله در قسمت فایلهای مرتبط ارسال نمایند.

 

عنوان  (به فارسی و انگلیسی)

 • در صفحۀ اوّل مقاله باید عنوان کامل، چکیده و کلیدواژه‌ها آورده ‌شوند.(ابتدا عنوان فارسی و در زیر آن عنوان انگلیسی)
 • عنوان مقاله باید دقیق و تا حد امکان کوتاه و جالب باشد تا خواننده را به خواندن مقاله علاقه‌مند کند. همچنین ایده اصلی مقاله را نشان داده و به طور خلاصه متغیرها تحقیق و رابطه ی بین آن‌ها را بیان نماید.
 • تعداد کلمه‌های به‌کار‌رفته در عنوان بهتر است بین 10 تا 15 کلمه باشد.
 • عنوان نباید خیلی کوتاه یا خیلی بلند باشد. در صورتی‌که عنوان خیلی کوتاه باشد، باعث سردرگمی خواننده و ایجاد ابهام و درصورتی‌که عنوان خیلی طولانی باشد، باعث می‌شود خواننده آن را مورد توجه قرار ندهد. 
 • شایسته است از به کار بردن کلمه‌های اضافی در عنوان مقاله خودداری شود.
 • در صورتی‌که عنوان مقاله از پایان‌نامه یا طرح پژوهشی استخراج شده‌است، لازم نیست عنوان مقاله به‌طور کامل شبیه به عنوان پایان‌نامه یا طرح پژوهشی باشد.

 نویسنده‌/‌نویسندگان و وابستگی سازمانی(به فارسی و انگلیسی)در زیر عنوان (در فایل مشخصات نویسنده/گان)

 • در فایل مشخصات، پس از عنوان، نام نویسنده یا نویسندگان نوشته می‌شود و وابستگی سازمانی آنها بیان می‌گردد (نام نویسنده‌ای که عهده‌دار مکاتبات است با علامت ستاره مشخص شود).
 • رتبه‌ علمی نویسندگان  قید شود.
 • لازم است که در قالب یادداشت‌های پانویس، نشانی رایانامۀ تمامی نویسنده/گان قید شود تا امکان ارتباط مخاطبان با آنها فراهم شود.
 • در صورتی که پدیدآورنده به سازمان خاصی وابسته نیست، مدرک تحصیلی وی درج گردد.
 • ترتیب نوشتن نام پدیدآورنده/گان به میزان همکاری آنان بستگی دارد و توافقی میان پدیدآورنده/گان مقاله است.
 • در صورتی‌که میزان فعالیت همۀ پدیدآورنده/گان به یک اندازه است، می‌توان نام آنها را به‌ترتیب حروف الفبا نوشت. لازم است از نوشتن عنوان‌هایی مانند دکتر، پروفسور، مهندس، و موارد مشابه خودداری گردد.

نمونه درج وابستگی سازمان به فارسی

مقطع تحصیلی  یا مرتبه علمی........ ، گروه …………..، دانشکده ………..، نام دانشگاه، نام شهر............، ایران. (نویسنده مسئول)، (B Mitra 10 REGULAR) ایمیلTimes New Roman

 

نمونه درج وابستگی سازمانی به انگلیسی

Assistant Prof. , Department of Accounting, Faculty of Social and Economics, Alzahra University, Tehran, Iran. Email…

 (*در هر مرحله در صورت وجود ابهام با مراجعه به یکی از مقالات جدید چاپ شده، میتوانید از آن مقاله به عنوان مرجع بهره ببرید)

 

چکیده به فارسی و انگلیسی در صفحه اول بصورت دو ستونه و در کنار هم

چکیده در چهار پاراگراف مجزا شامل موضوع و هدف مقاله، روش پژوهش، یافته‌های پژوهش، نتیجه­ گیری، اصالت و افزوده آن به دانش تنظیم گردد(در مجموع حداکثر 165 کلمه)؛ (لطفا توجه بفرمایید کلمات بولد شده فقط جهت تاکید مضاعف است و لازم نیست کلمات فوق در متن چکیده بولد باشند). چکیده های فارسی و انگلیسی بصورت دو ستونه کنار هم و در صفحه اول مقاله قید شود.

- واژه‌های کلیدی (حداکثر پنج واژه)؛ اصطلاحات این بخش باید دقیقاً از متن چکیده استخراج شده باشند و به مفاهیم موضوع اصلی اشاره کنند.

- بهتر است کلیدواژه‌ها الفبایی تنظیم شوند.

- کد طبقه‌بندی موضوعی: این کدگذاری برای طبقه‌بندی موضوعی در ادبیات اقتصادی طراحی شده است و جزئیات نحوه‌ استفاده از آن در پایگاه اینترنتیhttp://www.aeaweb.org/jel/guide/jel.php  قابل دسترسی است.

 

چکیده انگلیسی (که باید ترجمه‌ مفهوم و روانی از چکیده‌ فارسی باشد).

  چکیده انگلیسی در صفحه اول مقاله در کنار چکیده فارسی و  به فرمت زیر آورده شود:

 •   (فونت عنوان چکیده): ( Bold Times New Roman13)
 • (فونت نام نویسندگان):(10 Times New Roman)
 • (فونت کلمه Bold 11 Times New Roman : Abstract  
 • (فونت متن چکیده انگلیسی،:  ( 11 Times New Roman)
 • (فونت عنوان واژگان کلیدی و طبقه ­بندی JEL):  (Bold 11Times New Roman)
 • نکته: از آوردن هرگونه پاورقی در صفحه چکیده خودداری گردد.

 

- هر مقاله باید دارای چکیدة گسترده انگلیسی باشد.( تنظیم چکیده مبسوط انگلیسی)

- چکیده مبسوط باید حداقل 1000 کلمه و حداکثر 2500 کلمه باشد

مقدمه

محتوای مقدمه بر مبنای آخرین شیوه‌نامه‌ها و استانداردهای بین‌المللی شامل توضیحات مقدماتی، بیان مسئله، هدف اصلی، پرسش‌ها و یا فرضیه‌ها، و مرور پیشینه‌هاست.

تمام این موارد باید همچون تکه‌های جورچین کنار هم قرار بگیرند و منسجم باشد به طوری که پس از اتمام این بخش، خواننده یک تصویر کلی از تمامی اطلاعات به کار رفته در این مقاله داشته باشد.

 مبانی نظری و مرور پیشینۀ پژوهش

اگر به مرور و ارائه پیشینه‌ها در بخشی مجزا نیاز است، و بررسی پیشینه‌ها در مقدمه به دلیل خلاصه بودن، مناسب تشخیص داده نمی‌شود، می‌توان پس از مقدمه، مرور پیشینه‌ها را به صورت بخشی مستقل انجام داد. در این بخش نخست مطالب مقدماتی در خصوص موضوع پژوهش بیان می‌شود، و در ادامه پیشینه‌های پژوهشی مرور می‌گردند. سپس استنتاجی منطقی از مرور پیشینه‌ها صورت می‌گیرد، و خلاء(های) پژوهشی موجود نشان داده می‌شوند. بدیهی است بهترین روش مرور، روش تحلیلی و یا تحلیلی-انتقادی است که در آنها پیشینه‌ها صرف نظر از زمان و مکان انجام آنها، و بر مبنای شباهت‌های رویکردی گروه‌بندی می‌شوند و نظر و دیدگاه پژوهشگر/ان نسبت به آنها بیان می‌شود.

 روش‌شناسی پژوهش

(شامل: روش پژوهش، ابزار گردآوری اطلاعات، فنون تجزیه و تحلیل و مدل آزمون فرضیه­ ها، تعریف متغیرهای مورد مطالعه و تعریف عملیاتی آن‌ها (می­تواند در همان بخش مدل‌های آزمون فرضیه ارائه شود و در این صورت نیازی به تکرار ندارد)، جامعه‌ آماری، حجم نمونه و روش نمونه‌گیری)؛ 

تحلیل داده‌ها و آزمون فرضیه ها

(شامل: ارائه یافته‌ها، مقایسه‌ی آن با یافته‌های پژوهش‌های مذکور در پیشینه و تفسیر انطباق یا ناسازگاری یافته‌ها با پژوهش ها و نظریه‌ها)؛ لازم به ذکر است برای توضیح و بازنمون داده‌های گردآوری شده، استفاده از یکی از ابزارهای نمودار، شکل، و جدول کافی است. در مواردی‌ که پژوهش دارای پرسش است، باید پاسخ به پرسش به شکل شفاف و بدون ابهام تشریح شود. در صورت وجود فرضیه در پژوهش، توصیف دقیق آزمون‌ها انجام گیرد و فرضیه‌های رد یا تایید شده مشخص شوند.

نمودارها و جدولها: بهتر است نمودارها و جدول­ها، در داخل متن و پس از جایی که به آنها اشاره شده، درج شوند.

 فرمول‌ها: به صورت صحیح تایپ شود.

بحث و نتیجه گیری

(شامل: خلاصه‌ مسأله، ارائه خلاصه نتایج و نتیجه ­گیری کلی و ارائه پیشنهادها بر مبنای نتایج (توصیه‌های سیاستی صرفاً در تحقیقات کاربردی ضرورت دارد) و در صورت لزوم پیشنهاد برای پژوهش‌های آتی با توجه به محدودیت‌های پژوهش یا چگونگی توسعه‌ پژوهش حاضر)؛ 

ارزش اصلی پژوهش در این بخش نهفته است. زیرا یافته‌های پژوهش تعیین شده، و درک و شناخت نهایی پژوهشگر از انجام پژوهش بیان می‌شود. به طور کلی در این بخش تفسیر دقیق داده‌ها و بیان دیدگاه پژوهشگر/ان نسبت به یافته‌ها، مقایسه یافته‌های پژوهش با یافته‌‌های پژوهش‌های پیشین و نشان دادن جایگاه پژوهش در میان پژوهش‌های مشابه، بیان مختصر محدودیت‌هایی که پژوهش در هنگام انجام با آنها روبرو شده است، و ارائه پیشنهاد(های) پژوهشی استنتاج شده از یافته‌های پژوهش صورت می‌گیرد.

 

درج تقدیر و تشکر از حامی در انتهای مقاله قبل از منابع انتهایی(نهایتا در دو خط) درصورتی که حامی پژوهشی داشته باشید.

 

 منابع

(برای تنظیم فهرست منابع، از روش ارجاع APA (ای.پی.ای) استفاده می‌شود؛ به این ترتیب که ابتدا منابع فارسی و پس از آن منابع انگلیسی، به ترتیب حروف الفبا می ­آیند.)؛ از آنجایی که هدف نشریه در راستای بین المللی شدن می باشد، تمامی نویسندگان می بایست منابع فارسی مقاله خود را  علاوه بر فارسی، بصورت انگلیسی نیز وارد نمایند و در قسمت منابع انگلیسی، در بین منابع انگلیسی و  بر اساس حروف الفبای انگلیسی گنجانده شود و در انتهای هر منبع فارسی ترجمه شده، (in persian) اضافه کنند. 

منابع فارسی با قلم(B Mitra 12 Regular)  به شکل نمونه زیر: (نام کوچک نویسنده در قسمت منابع فارسی بصورت حروف اختصاری قید نشود. و حتما نام کوچک فارسی کامل قید شود)

– کتاب: نام خانوادگی مؤلف، نام کوچک. (سال نشر ). نام کامل اثر به‌ صورت برجسته و مورب. نام مترجم/ محقق، محل نشر: ناشر.

–مقالات: نام خانوادگی مؤلف، نام کوچک. (سال نشر مقاله). عنوان مقاله. عنوان مجله به‌ صورت برجسته و مورب، سال(شماره)، صفحات مقاله.کد doi.

–پایان نامه: نام خانوادگی محقق، نام کوچک، (سال دفاع)، عنوان پایان‌نامه به‌ صورت برجسته و مورب، نام و نام خانوادگی استاد راهنما، دانشکده، دانشگاه،

–منابع الکترونیک: نام خانوادگی نویسنده، نام. (تاریخ بازدید). «عنوان مقاله». آدرس URL 

نمونه منبع فارسی:

صامتی، مجید؛ سامتی، مرتضی و دلایی میلان، علی. (1388). برآورد اقتصاد زیرزمینی در ایران (1388-1344) به روشMIMIC. مطالعات اقتصاد بین الملل،20(35)، 114-89.

 

 

 

منابع انگلیسی با قلم (Times New Roman  10 Regular)  تایپ نمایید.

 (References  (Times New Roman  12 Italic Bold  

 (منابع فارسی علاوه بر فارسی به انگلیسی نیز برگردانده شود و سال انتشار آثار فارسی به میلادی و در انتهای هر منبع ترجمه شده قید شود (in Persian).

 نمونه منبع انگلیسی: منابع به شیوه (APA) نوشته شود

 - Namazi, M. & G. Rezaei.(2015). Examining the impact of accruals quality and information relevance on the agency costs of the companies listed in Tehran Stock Exchange. Empirical Studies in Financial Accounting Quarterly, (44)11, 37-69 (in persian).

- Myers, J., Myers, L. & T. Omer.(2003). Exploring the term of the auditor client relationship and the quality of earnings: A case for mandatory auditor rotation? The Accounting Review, (3)78, 779-800.

 

- لطفاً حداقل دو ارجاع به مقالات قبلی منتشرشده در مجلة  حسابداری دولتی داده شود.

 

 

 

پینوشتها: شماره‌گذاری پی‌نوشت‌ها در متن با استفاده از حالت Xبه­ صورت توان روی کلمات باشد و بدون استفاده از تکنیکFootnote  یا EndNote  در Word درج شود.

 

نویسندگان محترم ملزم هستند فرم تعهد نامه و فرم تعارض منافع زیر را دانلود و پس از تکمیل، امضا و اسکن به همراه فایل مقاله ارسال فرمایند .

دانلود فرم تعهد نامه  اولیه به صورت فایل word

دانلود فرم تعارض منافع به صورت فایل  word